Hermen Arents Broekhuisen en Janna Lamberts

Alles wat met genealogie te maken heeft.
Egbert_
Berichten: 4546
Lid geworden op: 06 feb 2017, 22:55

Re: Hermen Arents Broekhuisen en Janna Lamberts

Bericht door Egbert_ » 06 jan 2022, 15:18

bericht 3
ria jongman schreef:
06 jan 2022, 11:27
rechterlijk archief Zwollerkerspel RA001-00628:
f270 - 4 sep 1780 [-] Lambert van Spoolde, wonende buiten de Sassenpoorte, aangetrouwde oom van de kinderen van vaders zijde.

ZWK f48 - 8 mrt 1763 [-] Lambert van Spoolde, zijn vrouw Gesina Harms
Hier hoort bij:
  • 11-05-1761 Lambert van Spoolde j.m. voor de Sassenpoort met
    Gesina Harms j.d. in Langenholte
    S.G. desselfs Stiefvader
    H.G. de suster
    Moeders consent van de bruid is gebleken.
In de VOT1748, Langenholte:
  • nr. 15 | Harmen Dekker | Jannigjen Meinders | Gesijn Harms (kinderen boven tijn jaar)
En:
  • Register van inwoners 1741
    Register van Langenholte
    f199:
    A - Huis No. : 16
    - Eigenaren der Huizen : Willem Podt
    - Huerluiden en bewoners: Hermen Dekker en Jannegien Meijnders
    - waar van : Dalfsen
    - hoe lange gewoont : 30
    - hoe veel kinderen : 4
    - koswinninge : daghuren
    - Religie : G
Hier hoort, denk ik, nog bij:
  • Den 12 Meij 1725 (otr Zwolle)
    03-06-1725 Hermen Herms weduwener te Langenhorst, met
    Jannegien Meijnders j.d. te Berkum
    S:G: Derik Roelofs
    H:G: haar moeder

Janny Lalkens
Berichten: 2730
Lid geworden op: 10 jan 2006, 00:00

Re: Hermen Arents Broekhuisen en Janna Lamberts

Bericht door Janny Lalkens » 06 jan 2022, 17:22

Bericht 4.

In gegevens van Reg. 1741 en 1748 staat onder Oldeneel wel de weduwe Cathrina/Trientje Gerrits uit Colmschate, met kinderen ouder dan 10 jaar: Henrik, Gerrit en Machtelt, maar geen zoon Harmen daarbij genoteerd.
Weduwe van Harmen Smit. Katholiek, 2 knechten.
Zij woont er vanaf ong. 1728. Boerderij. Gerhardus Westervelt eigenaar.

Verder zoeken op Broekhuyzen.
Laatst gewijzigd door Janny Lalkens op 07 jan 2022, 02:02, 1 keer totaal gewijzigd.

Janny Lalkens
Berichten: 2730
Lid geworden op: 10 jan 2006, 00:00

Re: Hermen Arents Broekhuisen en Janna Lamberts

Bericht door Janny Lalkens » 06 jan 2022, 22:21

Bericht 5.

Bij het huwelijk van Hermen Arents Broekhuysen uit Schelle X 1755 Janna Lamberts te Herculo is haar getuige de vrouw van Hendrik Lucas.

Er trouwt een echtpaar Hendrik Lucas J.M. in Windesheim op 6-5-1753 te Windesheim met Harmina Jansen J.D. in Harkelo. Daar woonde Janna Lamberts ook.
Laatst gewijzigd door Janny Lalkens op 07 jan 2022, 02:03, 1 keer totaal gewijzigd.

Egbert_
Berichten: 4546
Lid geworden op: 06 feb 2017, 22:55

Re: Hermen Arents Broekhuisen en Janna Lamberts

Bericht door Egbert_ » 06 jan 2022, 23:00

Deze Hendrik Lucas is gedoopt:
  • 4 februari 1725 Lucas in ‘t Schipken in Herxen Henrikus (Windesheim)
ouders:
  • 20-04-1722 (Windesheim)
    Lukas Lukassen j.m. alhier, met
    Maria Hendriks j.d. van het Sandthuijs, wonende bij Aleberts Hendriks Ten
    Dam op den Vrijhoff
    alhier getrouwt
Harmina Jansen is gedoopt:
  • 14 februari 1722 Jannes Jacobs te Herculo Hermina
haar ouders:
  • 01-05-1711 (Windesheim)
    Johannes Flier? j.m. van Jacob Thunis uijt Windsem met
    Albertjen Berents j.d. van Berent Berents Bomhof, Herculo

Janny Lalkens
Berichten: 2730
Lid geworden op: 10 jan 2006, 00:00

Re: Hermen Arents Broekhuisen en Janna Lamberts

Bericht door Janny Lalkens » 06 jan 2022, 23:21

Bericht 6.

Het zou me niets verbazen als we bij Hermen Arents , zoon van Arend Lucas in de Ruytsack in Windesheim uitkomen. Hij is te Windesheim "op dato" gedoopt, wat mogelijk gelezen moet worden als 22 of 27 maart 1722. Sjaak noemde dit hiervoor al.

Op 24-10-1717 wordt Stijntje te Windesheim gedoopt, dochter van Reiner in de Ruytsack te Windesheim

Vanavond ben ik met mensen rond Windesheim bezig geweest die Lucas als patroniem hebben en die laten Reiniers of Reintje dopen.

Wat zou het nu mooi zijn als die vader van Stijntje Reinier Lucas zou heten... Hij woont in de Roetzak, net als Arend Lucas en later zijn zoon Hermen Arents. En als Arent Lucas overlijdt is Reinier Lucas voogd! 5 dec. 1722 Deze akte staat ook al in dit topic.

De vrouw van Hendrik Lucas, trouwgetuige van Janna Lamberts, kan aangetrouwde familie van Hermen Arents zijn geweest.

Aanvulling:
voor de achternaam Broeckhuysen heb ik nog steeds geen verklaring/aanwijzing gevonden, maar voor Hermen Arents uit Windesheim, geboren in een herberg, de Roetzak, zou het geen rare sprong zijn naar de De Kikvors in Schelle. Van kroegie naar kroegie. Een latere waardin haar broer runde 't Olde Frankhuis. Net als bij molenaars blijft het soms in de familie: een herberg runnen.

Later meer.
Laatst gewijzigd door Janny Lalkens op 07 jan 2022, 02:03, 1 keer totaal gewijzigd.

Janny Lalkens
Berichten: 2730
Lid geworden op: 10 jan 2006, 00:00

Re: Hermen Arents Broekhuisen en Janna Lamberts

Bericht door Janny Lalkens » 07 jan 2022, 00:04

Bericht 7.

Met die laatste opmerking bedoelde ik dat een beroep opvallend vaak in één en dezelfde familie kan voorkomen. In molenaarsfamilies wordt ook vaak onderling ingetrouwd. Zo zou Hermen Arents, geboren in de Roetzak in Windesheim, later de waard van de De Kikvors te Schelle kunnen zijn geweest. Helemaal omdat zijn moeder Elsje zoals ik hier in dit onderwerp las, van Windesheim naar Schelle verhuisde.

Van de ene herberg naar de andere is geen bewijs, maar het zou het verhaal logischer maken.

Dat consent van moeder Elsje bij zijn toruwen in 1755 op 33-jarige leeftijd is dan nog wel even een dingetje, maar mogelijk fout genoteerd.
Laatst gewijzigd door Janny Lalkens op 07 jan 2022, 02:03, 1 keer totaal gewijzigd.

Janny Lalkens
Berichten: 2730
Lid geworden op: 10 jan 2006, 00:00

Re: Hermen Arents Broekhuisen en Janna Lamberts

Bericht door Janny Lalkens » 07 jan 2022, 02:01

Bericht 8.

Kerkboek Windesheim 819 blz. 302
Huwelijk van Lucas Hendricks wedn. te Windesheim met Aeltien Harms J.D. op 30-5-1680


ORA Zwk. boek 612
f89 - 29 mei 1680 - Richter Bernard Holt.
Keurnoten Bernardus van Rijssen, Doctor, en Anthoni de Vos, Procurator.
In het Gericht is verschenen Lucas Henricks, woonachtig tot Winsheim. Hij heeft over zijn drie onmondige kinderen (Hendrick, Jan en Hendrine Lucassen), in echte verworven bij zijn zaliger huisvrouw Aaltjen Henricks tot mombers verzocht ... [dan is een stuk leeg - dus geen mombers vermeld!].
Waarna hij comparant ten overstaan van de genoemde mombers erfuiting heeft gedaan en aan zijn genoemde kinderen voor hun moederlijk goed heeft bewezen een somma van 20 [er stond eerst: 30] daalders. Hij belooft bovendien deze kinderen in kost en kleren te zullen onderhouden en hun lezen [-] te zullen laten leren, en [hun] met hun 18de jaar dit bewezen goed ontrichten. Zonder argelist.
- Juramentum remissum est.

[Op een los briefje hierbij gevoegd (als f88A) staat:] "Alsoo zijne vrinden die tot momberen zal stellen niet hijr wonen, heeft deselve bij provisie Hermen int Klooster momber gestelt, die het maar blijven sal tot die gemelte vrinden komen, die in korte worden verwaght".

[Kantlijn hierbij op f89:] 24 september 1698 is gecompareerd Aeltien Herms, weduwe van zaliger Lucas Hendricks. Zij heeft aan Hendrina Lucassen toegeteld 22 Caroli gulden en 16 stuiver. Waarmee zij Hendrina Lucassen verklaarde, "alsoo" van te vooren daarop 7 gulden had ontvangen, van die in dezen bewezen 20 daalders voldaan en betaald te zijn.
- Quid attestor,
- Otto Meuwsen, gerichtschrijver.



Lucas Hendricks aen de Gemene Weijde laat te Windesheim een aantal kinderen dopen, waaronder

30-5-1685 Arent Lucas, die de vader van Hermen Arents Broeckhuysen zou kunnen zijn. Kerkboek Windesheim 819 blz. 105

24-5-1696 Lucas Lucassen die Lucas in 't Schipke kan zijn met een zoon Henrikus, gedoopt in 1725. Lucas trouwt in 1722.

( Egbert, dat trouwen had ik nog niet gezien, die doop wel.)

30-12-1688 Reijnier Lucas. Hij is voogd van Hermen Arents en nog 4 kinderen uit het gezin van zijn overleden broer Arent Lucas. Woonde in de Roetzak, waar Arent Lucas en Hermen Arents ook hebben gewoond.

Andere kinderen van Lucas Hendriks: Jan, Sandrina ( of Hendrina?), Hendrick Carel en Jacob. Mogelijk nog meer.

De trouwgetuige van Janna Lamberts in 1755 zou kunnen zijn de vrouw van Hendrik Lucas, neef van Hermen Arents Broeckhuysen. Dus haar man zijn aangetrouwde nicht, nl. Harmina Jansen.

Janny Lalkens
Berichten: 2730
Lid geworden op: 10 jan 2006, 00:00

Re: Hermen Arents Broekhuisen en Janna Lamberts

Bericht door Janny Lalkens » 07 jan 2022, 11:24

Het zou mooi zijn als we nog meer aanwijzingen zouden kunnen vinden om de conclusie te kunnen trekken dat Hermen Arents, geboren in 1722 in de Ruytsack te Windesheim dezelfde was als Hermen Arents Broekhuysen die in 1755 in Schelle De Kikvors kocht.

Het is tot nu toe wel een logisch verhaal als het hier om dezelfde Hermen Arents gaat, maar kun je dit verhaal nu al bewezen noemen? Ik neig naar nee. Ik zou het nu als zeer waarschijnlijk willen omschrijven.

Jacob Albrecht
Berichten: 72
Lid geworden op: 14 sep 2005, 00:00

Re: Hermen Arents Broekhuisen en Janna Lamberts

Bericht door Jacob Albrecht » 07 jan 2022, 12:11

Wat een overvloed aan reacties en gegevens. Geweldig! Dit had ik niet kunnen dromen. Ben alle gegevens op een rijtje aan het zetten en dat valt nog niet mee voor een amateurtje zoals ik. Geweldig bedankt allemaal! Sjaak Albrecht

ria jongman
Berichten: 3386
Lid geworden op: 14 okt 2021, 19:30

Re: Hermen Arents Broekhuisen en Janna Lamberts

Bericht door ria jongman » 07 jan 2022, 12:50

Ik denk dat onderstaande een goede aanwijzing is?

Harm Harms [van Keulen] is de broer van Claas Herms - is voogd als oom van VZ
Cobus Herms is volgens het ORA ook de broer van Claas.
Gesina Herms is hun zus [x Lambert van Spoolde jr]

Zouden de ouders [zoals Egbert al aangaf] zijn; Hermen Dekker en Jannigjen Meijnderts - Hermen komt van Dalfsen

Claas is aangetrouwde neef van Hermen A Broekhuis.

Plaats reactie